5 praktycznych wskazówek, jak nie zadłużyć się kupując prezenty

To już ostatni weekend przed świętami, więc gorączka zakupów sięga zenitu. Wiele osób skromnie spędzi te święta. Będzie też grupa osób, która zadłuży się, żeby tylko spełnić oczekiwania dot. prezentów dla najbliższych. Jak kupować z głową?

 1. BUDŻET.

  Wyszedłeś na zakupy prezentów bez stworzenia wcześniej budżetu? No to masz problem. Ilość promocji, zachęt do kupna i przekonywania Cię, że będziesz gorszy jeśli nie kupisz tego idealnego prezentu jest porażająca. Na każdym kroku chcą Ci coś wcisnąć, często coś czego nie potrzebujesz. Stwórz budżet i przy każdej osobie napisz daną kwotę. Jeśli np: na dzieci przeznaczyłeś 50, 100 czy 200zł, a prezent jest kilkanaście złotych droższy to musisz zrezygnować z czegoś innego, albo kupić innej osobie nieco tańszy podarunek. Kropka.

 2. LICZY SIĘ INTENCJA, A NIE KWOTA.

  Najpiękniejszy prezent sprawisz swoim bliskim, jeśli nie będziesz musiał się zadłużyć. Banki i sklepy wabią Cię wizją szybkiej pożyczki, taniej pożyczki, czy też wreszcie „kup teraz, zapłać później”. Nie daj się! Kwota za jaką kupisz prezent ma drugorzędne znaczenie. TIP! Może potrafisz coś upiec, wyrzeźbić lub wyciąć? Bądź kreatywny, wspomnienia pięknych świąt nie są równe ilości złotówek, jakie przeznaczyłeś na prezenty. Świetne pomysły na Pinterest.

 3. NIE KAŻDA PROMOCJA JEST DOBRA.

  To znamy chyba wszyscy. Wchodzisz do sklepu kuszony ceną, a tam niespodzianka. Magiczne „promocje” bardzo często nie pozwolą Ci zaoszczędzić pieniędzy. Choćby sytuacja w Media Markt Szwecja, gdzie w ostatnim czasie jeden klient nagrał film. Pokazał on, że w super promocji jedno urządzenie kosztowało 999SEK, a bez promocji… 999SEK. I tak kilka, pierwszych z brzegu przedmiotów. Sklep oczywiście zaczął się tłumaczyć i bronić, ale ilu klientów zostało skuszonych „idealną ceną”?

 4. DAJ SWÓJ CZAS!

  Wiesz jaki jest najpiękniejszy prezent, który możesz dać swoim dzieciom, rodzinie i przyjaciołom? Swój czas! To najcenniejsze co masz. Każda minuta spędzona z ludźmi jest cenniejsza niż jakikolwiek prezent.

 5. ŚWIĘTA!

  Już od 1 stycznia zachęcam do odkładania drobnych kwot na przyszłoroczne święta i prezenty. Łatwiej zaoszczędzić kilkanaście lub kilkadziesiąt złotych regularnie, przez 12 miesięcy, niż wydać kilkaset tuż przed świętami.

WESOŁYCH ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA! 🙂

Trackback from your site.

Dawid Borowiak

Mąż, tata 2 wspaniałych misiaków, właściciel firmy i społecznik.

Leave a comment

You must be logged in to post a comment.