Jak szybko i bezpiecznie spłacić długi?

Nikt nie lubi długów (poza politykami). Jeśli, więc jesteś w sytuacji, w której zmagasz się ze spłatą kredytu hipotecznego, karty kredytowej, kredytu za samochód… to trafiłeś w dobre ręce.

1. BUDŻET!

Bez tego jak bez mapy, daleko nie zajedziesz. Musisz mieć budżet i się go trzymać. Planuj kolejny miesiąc/rok i trzymaj się tego. Zapisz wszystkie pływy, które planujesz w lutym, następnie wszystkie wydatki. W lutym spisuj to co wydałeś i co wpłynęło na konto.

2. SPISZ WSZYSTKIE KREDYTY.

Poznałem ludzi, którzy tak się zakręcili, że powoli stracili orientację jakie długi i w jakim banku muszą spłacać. Rada? Spisz wszystkie kredyty, które masz od najmniejszego do największego. Dla przykładu:

Karta kredytowa Dawida: 1500zł

Kredyt na telewizor: 1800zł

Kredyt gotówkowy na remont mieszkania: 7000zł

Kredyt na samochód: 10.000zł

Kredyt mieszkaniowy: 150.000zł

Następnie spisz minimalne opłaty miesięczne (zazwyczaj będą w podobnej kolejności co kredyty):

Karta kredytowa Dawida: 50zł

Kredyt na telewizor: 100zł

Kredyt gotówkowy na remont mieszkania: 150zł

Kredyt na samochód: 200zł

Kredyt mieszkaniowy: 700zł

3. LUBISZ WYGRYWAĆ?

Wyobraź sobie, że ten dług, który Cię paraliżuje, nie daje Ci spać i odbiera odwagę jest jak brudny, paskudny potwór z dzieciństwa. Jak niechciany gość, jak ktoś kto chce zniszczyć Ci życie. Jesteś tam? Ok, a teraz wyobraź sobie, że z każdym z tych potworów możesz się rozprawić raz na zawsze.

  1. Spłacaj wszystkie raty minimalne.
  2. Zacznij nadpłacać od najmniejszej raty (w tym przypadku karta kredytowa). Każde 5 i 10zł się liczy, więc kolejny kebab czy cola robią różnicę.
  3. Jak już spłacisz najmniejszy dług, kwotę, którą zwyczajowo spłacałeś przeznacz na nadpłatę kolejnego długu z kolei.

Dlaczego to jest tak ważne? Łatwiej jest spłacić kartę kredytową w wysokości 1500zł niż mieszkanie za 150.000zł. Cel jest bliżej, a gdy już go osiągniesz będziesz zmotywowany, by kontynuować.

4. SKĄD WZIĄĆ DODATKOWE PIENIĄDZE NA SPŁATĘ DŁUGÓW?

Dobra, dobra Dawid, ale skąd wziąć kasę na nadpłatę jak ja ledwo wiążę koniec z końcem – myślisz sobie.

  1. Ogranicz wydatki. Większość ludzi może ograniczyć wydatki. Mniej wypadów do restauracji, więcej spacerów, mniej podróży samochodem czy zakupy rzeczy używanych, a nie nowych.
  2. Ogranicz wydatki jak superbohater. Są też ludzie, którzy idą dalej i mając wyznaczony cel rezygnują z wielu rzeczy: począwszy od wyłączenia kablówki, poprzez jedzenie ryżu i makaronu, a kończąc na wyłączeniu internetu czy abonamentu na telefon. No dobrze, ale co jeśli już ograniczyłeś do minimum wydatki?
  3. Dodatkowa praca. Jedno z najbardziej banalnych, ale mimo wszystko najbardziej skutecznych rozwiązań. W zdobywaniu pieniędzy można być bardzo kreatywnym.W swoim życiu sprzątałem kible, myłem okna, kosiłem trawę, roznosiłem ulotki, sprzedawałem książki od domu do domu, zrywałem maliny, truskawki, czereśnie i porzeczki, malowałem, zeskrobywałem farbę, pilnowałem dzieci, pisałem artykuły do gazet, robiłem ankiety i kilka innych rzeczy.Jeśli człowiek jest zdesperowany to znajdzie zajęcie na dodatkowe godziny. Zamiast gapić się w głupi telewizor wieczorami to wyłącz kablówkę (od 50-100zł oszczędności) i zacznij rozwozić pizzę (będąc miłym dostaniesz więcej napiwku ;)). Jeśli zależy Ci to znajdziesz rozwiązanie.
  4. Sprzedaj czego nie potrzebujesz.
    Na tablicy (olx.pl), pchlim targu czy allegro sprzedasz WSZYSTKO. Jeśli masz w domu rzeczy, które przekładasz z kąta w kąt, to sprzedaj je. Jeśli nie mają sentymentalnej wartości to warto się ich pozbyć. Nie dość, że zrobi się więcej miejsca to szybciej spłacisz kredyty. Jak już spłacisz co masz do spłaty to zawsze możesz kupić nowe, niepotrzebne rzeczy (ZA GOTÓWKĘ)!

Jeśli macie pytania lub potrzebujecie pomocy piszcie. Od lat z żoną prowadzimy budżet rodzinny i firmowy. Pomogliśmy kilku osobom i lubimy to robić. To nic nie kosztuje, a może akurat pomożemy Ci małymi kroczkami osiągnąć sukces. :)

Trackback from your site.

Dawid Borowiak

Mąż, tata 2 wspaniałych misiaków, właściciel firmy i społecznik.

Leave a comment

You must be logged in to post a comment.